Singl a videoklip
Václav Kopta / Michal Worek
Režie: Jan Kodet
31.1.
Proběhl křest singlu a videoklipu „NÁŠ DŮM“ autorů Václava Kopty a Michala Worka Videoklip je věnován obětem domácího násilí.
Barbora Kodetová & ACORUS z. ú.
Téměř každý třetí člověk se někdy setkal s domácím násilím. Drtivou většinu obětí tvoří ženy a děti. Organizace Acorus se zabývá pomocí těm, kteří se stali obětmi domácího násilí. Poskytuje komplexní pomoc směřující k překonání nepříznivé situace a začlenění do běžného života bez přítomnosti násilí. Nabízí linku pomoci, azylový dům, krizovou a právní pomoc a odborné sociální poradenství.
„Jsem ráda, že jsem v organizaci Acorus z.ú. našla podporu a zázemí. Její ředitelka Jaroslava Chaloupková je obětavá a laskavá žena, a já se těším na dlouhodobou spolupráci. Doufám, že se mi podaří pomáhat tam, kde je to potřeba.“
Domácí násilí se neomezuje jen na to fyzické. Může mít formy psychické, sexuální, ale i ekonomické. Týraná osoba se tak mnohdy dostává do situace, kde jsou jí odebrány veškeré prostředky k tomu se násilníkovi bránit. Rovněž je pro ně typická postupná eskalace – oběť si mnohdy uvědomí, že je něco špatně, až ve chvíli, kdy už nad ní má tyran úplnou moc.
Barbora Kodetová (složila a nazpívala) píseň s názvem Náš dům, která má právě na svět domácího násilí upozornit. Bolestivou skutečností totiž je, že je častější, než bychom si chtěli přiznat.
Křtem singlu s naléhavým poselstvím chce Bára upozornit na problém a dodat odvahu těm, kteří s ním možná právě zápasí. Z odhadovaného počtu případů se totiž k policii nedostane ani třetina (ověřit čísla). Je tedy jasné, že týrané osoby s prosbou o pomoc váhají, bojí se a mnohdy se k ní ani neodhodlají. Nechť se píseň Barbory Kodetové stane hymnou a hnacím motorem právě takových případů.
Barbora Kodetová nazpívala píseň pro týrané ženy:
„Při nahrávání jsem vzpomínala na Monyovou.“
Před téměř 34. lety na Národní třídě protestovali lidé proti týrání komunistického režimu nenásilným zvoněním klíčů. Nyní, pár metrů od tohoto symbolického místa, v prostorách galerie kavárny Louvre, Barbora Kodetová protestuje proti týrání za zavřenými dveřmi – domácímu násilí – svou novou písní. Křtila svůj debutový hudební počin „Náš dům“, jehož text složil Václav Kopta.
Píseň s názvem „Náš dům“ napsal Václav Kopta a hudbu složil Michal Worek, klip režíroval choreograf Jan Kodet. Videoklip se stane součástí kampaně na podporu žen, které zažily domácí násilí a který zastřešuje organizace ACORUS v čele s ředitelkou Jaroslavou Chaloupkovou. Svou podporu přišly projevit i herečky a přítelkyně Báry, Vanda Chaloupková, Renata Drössler, René Slováčková, Milena Steinmasslová., ale také herec a moderátor Petr Vacek, herec, muzikant a textař Pavel Kopta a samozřejmě manžel Pavel Šporcl s dcerami Violettou a Sophií.
Barbora, sama ve šťastném manželství s houslistou Pavlem Šporclem, byla překvapená, s kolika ženami téma rezonuje. „Když jsem slyšela výsledek a pustila píseň několika ženám, byla jsem překvapená jejich reakcemi. Zjistila jsem, jak děsivě aktuální téma to je. Proto jsem se rozhodla ke své první autorské písni natočit videoklip, který se stane součástí kampaně na podporu žen, které si prošly domácím násilím,“ popisuje Barbora Kodetová. Hudbu k písni „Náš dům“ napsal skladatel, aranžér a klavírista Michal Worek. „Michal je se mnou od začátku mé pěvecké cesty. Je to vynikající klavírista, vždy mě doprovází s velkým citem. Na videoklip jsem spojila síly s choreografem a baletním mistrem Národního divadla, Janem Kodetem. Shoda jmen je ale čistě náhodná, příbuzní nejsme“ směje se.
Václav Kopta ví, že Barbora Kodetová není žádný srab. Proto jí také napsal emotivní, temný text, který vyžaduje bravurní procítění s osudem žen, které doma, v tichosti, zakoušejí peklo. Stejně jako vztahy, o kterých se v písni mluví, není ani samotný text tak černobílý. „S Bárou jsme navázali kontakt během Covidu, v takovém tom podivném bezčasí, které tenkrát zavládlo. Bára v sobě snoubí opravdovou dramatickou umělkyni a zpěvačku, zdržel jsem se proto jakýchkoliv klišé a rovnou se zaměřil na vážnější témata, protože vím, že je Bára svou bravurností unese. Řešíme obecně bolavý společenský problém a doufám, že i prostřednictvím takové nenápadné drobnosti, jakou je tříminutová píseň, se dá pomoci něčemu bohulibému a podpořit lidi, kteří prožívají svá trápení za zavřenými dveřmi. Vztahy bývají komplikovanější, než se na první pohled zdá a myslím si, že se nám to podařilo v písni reflektovat,“ míní textař a herec Václav Kopta.
Bára promluvila i o svém tatínkovi, který byl známý svou cholerickou povahou. „Víte, táta byl sice cholerik a melancholik v jednom, ale miloval svoji rodinu. Potřeboval stabilitu, která se mu nedostávala jako dítěti, ani v dospívání. Moc dobře věděl, že bez mojí maminky by dopadl špatně. Býval svůj, ale nikdy nás neuhodil,“ vzpomíná Bára na svého slavného otce, Jiřího Kodeta.
Mezi násilníky se však bohužel najdou i tací, kteří své bližní milují, a přesto je týrají. Své o komplikovanosti zamotaných vztahů ví i ředitelka spolku ACORUS, Jaroslava Chaloupková. „Domácí násilí je opředeno spoustou předsudků a stereotypů. Lidé mají nějakou představu o tom, jak by podle nich měl vypadat násilník a jak oběť. Realita je sice jiná, pokud ale mysl lidí zůstane rigidní, nezmění se ani legislativa, která teď vyvíjí větší tlak na oběť než na pachatele,“ vysvětluje smutnou realitu ředitelka spolku. „Máme velkou radost, když známé osobnosti projeví zájem nám pomoct. Veřejně odsoudí domácí násilí a mohou tak svým příkladem inspirovat širokou veřejnost. Pomáhají zvyšovat povědomí a dávají obětem najevo, že v tom nejsou samy a pomoc existuje a čeká na využití,“ dodává.